Nargile

Nargile

Hindistan cevizi’nin dışındaki tütün benzeri tabakayı yakan ve cevizin içine soktukları kamışla keyiflenen Hintliler, yüzyıllar sürecek olan nargile geleneğini de başlatmış oldular. Nargile, geçen yüzyıllar sonunda kültür haline dönüştü. Kimi zaman padişahların başucunda yerini aldı, kimi zaman ise hak ettiği ilgiden mahrum bırakıldı. Nargile ve nargile çevresinde oluşan kültür, bugün o güzel günlere dönmeye hazırlanıyor. Tütüne tat katan kültür, günden güne daha fazla alaka görüyor.

Doğu kültürünün bir parçası olan nargilenin ismi Farsça olmakla beraber ‘Hindistancevizi’ anlamına gelen “nargil” kelimesinden geliyor. Araplarca “şişa”, İranlilarca ise “galyan” olarak bilinen nargilenin ilk örneği Hindistan’da ortaya çıktı. Hindistan cevizinin içi boşaltılıp kabuğuna bir kamış sokulup yapılan ilk nargile, hint keneviri tüketimine yeni bir boyut katarken, hindistan cevizi zamanla yerini kabağa bıraktı. Yaygınlaşmasının ardından da porselen ve bronz gövdeli nargileler ortaya çıktı ve bunları çini, gümüş ve cam gövdeli nargileler izledi.

Tarihçilerin ‘sohbet medeniyeti’ diye tanımladığı Osmanlı ise tütünü tanıdığı 16. y.y dan bu yana nargileyi içine çekip, dumanını göğe savuruyor. Muhabbet erbablarının vazgeçilmez dostu nargile, bu misyonunu günümüzde de hiçbir şey yitirmeden sürdürüyor. Çünkü tiryakilere göre tek başına nargile içmenin hiçbir anlamı yok! Bu nedenle nargile kahveleri hâlâ en koyu sohbetlerin başlıca mekanı olma özelliğini koruyor.

İçim Tavsiyeleri

Nargilenizi nefes alır gibi çekmelisiniz.
Nargilenizi içim esnasında çok uzun ve sık aralıklar ile çekmemelisiniz.
Nargile şişesine soğuk su ve bir miktar buz koymalısınız.
İçim esnasında boğazda yanma, öksürme veya tıkanma olur ise kömürler üç beş dakika lüle üzerinden çekilmeli, lüle dolayısıyla tütünler kendi halinde soğutulmalıdır.Bu esnada şişe içerisindeki ağır duman marpuçdan hava üflemek suretiyle tahliye supabından boşaltılmalıdır. Bekleme zamanı sonrasında kömürler tekrar lüle üzerine konularak içime devam edilmelidir.
İçim süresince belirli aralıklarla tahliye supabından şişe içerisindeki dumanın boşaltılması (marpuçtan üflemek şekliyle) tavsiye edilir. Marpuçtan hava üflemenize rağmen tahliye supabından hava çıkmıyor ise, tahliye supabı sağdan sola döndürülerek çözülmeli yuva içerisindeki küçük bilye ve yuvası temizlenip kurutularak yeniden monte edilmelidir.
Nargilenizin ortalama içim süresi 1 ila 1,5 saattir. (Bu süre lüle haznesinin büyüklüğüne göre değişir.)
Kapuçino, Kahve ve Kavun aromalı tütünlerde kullanılan marpuç ile başka aromalı tütünleri içmemenizi tavsiye ederiz.
İçtiğiniz tütünün aroma cinsine göre şişe içerisine aynı aromanın meyve özü tozundan bir miktar koyabilirsiniz.
Tütünlerinizin orijinal ambalajının açılması durumunda hava almayacak, tütününüzü kurutmayacak kaplarda muhafaza etmelisiniz.
Lülenizdeki tütünün içerisine birkaç parça Nane aromalı tütün ilave ederek daha rahat ve hoş bir içim sağlayabilirsiniz.
Nargilenizi havadar açık yerlerde içmenizi, rüzgarlı ortamlarda kesinlikle içmemenizi tavsiye ederiz.
Nargilenizi sıkışık bir zaman diliminde içmemelisiniz.
Nargilenizi hoş sohbet edebileceğiniz arkadaş gurupları ile beraber içmenizi tavsiye ederiz.
Her içimden sonra şişe, ser ve lülenizi yıkamanızı tavsiye ederiz.
Nargilenizi tok karnına içmelisiniz.
Nargilenizi içerken beraberinde tuzlu kuruyemiş yemenizi tavsiye ederiz. (Tercihen tuzlu fıstık yenebilir.)
Marpucunuzu ayda bir kez yıkayabilirsiniz. Ancak içerisinde su kalmayacak şekilde tabii ortamda asarak kurutmalısınız.